مثبت اندیشی اندیشی در زندگی و تاثیر آن بر هر انسان آنقدر زیاد است که می توان گفت به نوعی آینده یک فرد را رقم زده و سبب می شود مقدمات موفقیت و کامیابی برای او فراهم شود. مثبت اندیشی به عنوان الگوی رفتاری درست در جامعه شناخته می شود. البته باید توجه کرد که فقط مثبت اندیشی نیاز نیست بلکه فرد باید یاد بگیرد در تمام مراحل زندگی یک نگرش مثبت داشته باشد تا موفقیت را تجربه کند.

مثبت اندیشی

جالب است بدانید که تاثیر مثبت اندیشی در جنبه های مختلف زندگی و همینطور در جسم انسان پدیدار می شود. همانطور که می دانید ذهن انسان از قدرت بالایی برخوردار است در نتیجه اگر توانستید با مثبت اندیشی بسیاری از غیرممکن ها را ممکن سازید، تعجب نکنید.

طبق تحقیقاتی که طی سال ها بدست آمده است نگرش مثبت و تفکراتی که یک انسان دارد به میزان قابل توجهی آینده او را مشخص خواهد کرد. در حقیقت این جمله بدین معناست که اگر شما یک فرد مثبت اندیش باشید ناخودآگاه زمینه اتفاق های مثبت در زندگی برایتان فراهم خواهد شد.

 

تاثیر مثبت اندیشی در زندگی به طور خلاصه و کلی

  • ایجاد آرامشی عمیق و ماندگار در زندگی مهم ترین تاثیر مثبت اندیشی است.
  • افزایش اعتماد به نفس و دوری از تمامی افکار منفی و مشکلات ناشی از آن مانند: افسردگی، استرس و …
  • تمرکز بالا بر روی موفقیت و شاد زیستن و ایجاد بهترین موقعیت ها در زندگی
  • آمادگی همیشگی ذهن و جسم برای دریافت اتفاق های خوب و زیبا

مثبت اندیشی و سلامت روان

همه می دانیم که این جهان و زندگی سرشار از نعمت های فراوانیست که هیچگاه تمام نمی شوند. تمام انسان ها این حق را دارند تا از این نعمت ها استفاده کنند و شاد زیستن را تجربه نمایند. اما نباید فراموش کرد که دستیابی به موفقیت و شادی تنها به یک چیز بستگی دارد و آن همت و تلاش خود انسان است.

 بدون شک همه این جمله را شنیده ایم که “تو همانی که می اندیشی” در واقع ذهن و روان انسان سرچشمه همه چیز است و این قدرت ذهن است که از ما یک فرد موفق خواهد ساخت و یا دقیقا برعکس عمل خواهد کرد.

 

مثبت اندیشی در زندگی و تاثیر مثبت اندیشی

 

تاثیر مثبت اندیشی و سلامت روان از جمله موضوعات مهم و قابل بحث در این زمینه است که ضرورت مثبت اندیشی در زندگی را بیان می کند.اگر توانایی مثبت اندیشی در یک فرد بسیار ضعیف شده است می توان با استفاده از راهکار های مثبت اندیشی در زندگی و روش های نوین علم روانشناسی آن را بررسی و درمان نمود.

 

ضرورت مثبت اندیشی و سلامت روان

در رابطه با تاثیر مثبت اندیشی و سلامت روان، روانشناسان بر این باورند که اندیشه هر فرد تعیین کننده کیفیت زندگی اوست. این افکار و اندیشه ها هستند که سبب موفقیت یا شکست، سلامتی یا مریضی و خوشبختی یا بدبختی ما می شوند.

 

با مثبت اندیشی و استفاده از جملات مثبت و پرانرژی انسان یک زندگی کاملا متفاوت را تجربه می کند. اندیشه های مثبت به طرز چشمگیری توانایی و اعتماد به نفس فرد را افزایش می دهند در حالیکه افکار منفی حقارت، ناتوانی و بسیاری از امراض روحی و روانی را برای وی به وجود خواهند آورد.

 

مثبت اندیشی و سلامت روان هیچ جایگاهی در زندگی افراد عبوس و لجباز که درگیر خودخواهی و کینه توزی می باشند و دوستان کمی دارند، نخواهد داشت.

وقتی ما اندیشه های منفی را در ذهن می پرورانیم چندین بار در طول  روز در ذهنمان تکرار خواهند شد و افکاری قوی تر و اثرگذار تر را به وجود خواهند آورد. بدین ترتیب حتی بدون اینکه متوجه شویم بخش قابل توجهی از توانایی های بالقوه و بالفعل خود را از دست می دهیم.

 

طی این روند نه تنها از لحاظ سلامت روان کاملا رد خواهیم شد بلکه نشانه های آن در جسم نیز پدیدار خواهند شد و یک فرد کم اشتها، مبتلا به بیماری های مختلف قلبی، فشار خون و … ، بدخواب و کاملا ناتوان خواهیم شد.

این سموم حاصل از افکار منفی است که علاوه بر تحت تاثیر قرار دادن سلامت روانی با ایجاد احساساتی مانند خشم، ترس، نگرانی و … سلامت جسم را نیز به نابودی خواهد برد.

قدرت ذهن و مثبت اندیشی

قدرت ذهن و افکار انسان نقش بسزایی در زندگی دارند. در حقیقت همانطور که قدرت تفکر در انسان موجب می شود که او از موجودات دیگر کاملا متفاوت و متمایز باشد تاثیرات عمیق و شگرفی هم بر روی زندگی او خواهد گذاشت.

بر این اساس نحوه فکر کردن، قدرت ذهن، سازماندهی افکار و غلبه آن ها بر ذهن از نظر روانشناسان بسیار مورد توجه قرار گرفت و آن ها به مطالعه در مورد تاثیر مثبت اندیشی Positive Thinking در زندگی سوق داد.

همانطور که می دانید افکار انسان در دو دسته مثبت و منفی قرار می گیرند. در این دسته بندی اعتقاد روانشناسان بر این است که غلبه هر کدام از آن ها بر دیگری می تواند به طور کلی شیوه زندگی انسان را تغییر دهد. در واقع همین افکاری که به نظر ما خیلی ناچیز یا بی اهمیت می باشند موجب می شود سبک زندگی یک فرد با اطرافیان او کاملا فرق کند و از او یک شخصیت متفاوت بسازد.

طبق این دسته بندی مثبت اندیشی شامل حضور افکار مثبت خواهد بود و دسته ای را دربر می گیرد که اثرات مفیدی را بر روی ذهنیت و رفتار یک فرد خواهد گذاشت و زندگی را بسیار دلپذیرتر و دوست داشتنی تر می کند. تاثیر مثبت اندیشی بدین شکل در زندگی با کمتر شدن میزان فشار های روانی، استرس و … است و فرد این توانایی را دارد که با استفاده از قدرت ذهن سریعا خود از شرایط حاد رها کند.